Zastosowania kostki granitowej w architekturze i budownictwie

visibility2800 wyświetlenia comment0 komentarze person Autor: Kamień i Drewno

Wyroby kamienne z granitu są głęboko zakorzenione w polskiej architekturze i budownictwie. Na terenie naszego kraju znajdują się duże złoża granitu, co pozwala na łatwe pozyskanie tego surowca skalnego. Granit to jeden z najtrwalszych rodzajów kamienia, który jednocześnie jest podatny na wiele rodzajów obróbki typu łupanie, cięcie, polerowanie lub płomieniowanie. Kostkę granitową wykorzystuje się do budowy nawierzchni placów i parków miejskich, chodników, klimatycznych uliczek miejskich oraz aranżacji prywatnych ogródków. Naturalny kamień ogrodowy pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego klimatu i wysokiej jakości przestrzeni.

  • Kostka granitowa jest wysokiej jakości materiałem o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych, który świetnie sprawdza się w architekturze i budownictwie.
  • Ze względu na walory estetyczne granitu jest to idealny materiał do budowy reprezentacyjnych elementów architektonicznych.
  • Granit i kostkę granitową w przestrzeniach miejskich używa się w miejscach, które pełnią funkcje reprezentacyjne w mieście.

Uliczki miejskie z nawierzchnią brukową z kostki granitowej

Klimat danej ulicy tworzy między innymi architektura budynków, które znajdują się wokół. Ale nie jest to jedyny wyznacznik tego, jakie emocje czujemy, będąc w wybranym miejscu. Zazwyczaj bodźców wzrokowych pobudzających nasze zmysły jest znacznie więcej, wpływ na odbiór przestrzeni i zarazem wspomnienia, jakie utrwalą się w naszej pamięci ma nawet pogoda. Znaczący jest wygląd elementów takich jak latarnie i inne oświetlenie uliczne, słupki, kosze na śmieci, ławki i inne elementy małej architektury miejskiej. Decydujący wpływ ma z pewnością jakość materiałów na nawierzchni oraz ich wygląd. Kamień w większości przypadków jest materiałem droższym niż beton, dlatego uliczki z kostek granitowych budowane są najczęściej w najbardziej reprezentacyjnych częściach miast. Nawierzchnie tego typu dają niepowtarzalny efekt oraz klimat, który podświadomie zapada w pamięci każdego człowieka.

Nawierzchnie granitowe placów i skwerów miejskich

Place i skwery miejskie są miejscami, w których tętni życie miejskie zarówno w ciągu dnia jak również wieczorem. Mieszkańcy miast chętnie spędzają czas wspólnie z innymi ludźmi na placach, skwerach i w parkach. Przestrzenie tego typu są reprezentacyjnymi wizytówkami miast, dokąd przyciągają turystów. W celu stworzenia wysokiej jakości estetyki przestrzeni miejskiej nawierzchnie te brukowane są płytami kamiennymi oraz kostką granitową. Nawierzchnia kamienna podkreśla wyjątkową wartość danego miejsca. Łączenie różnych typów kostki granitowej i płyt granitowych daje możliwości tworzenia nieskończenie wielu wzorów nawierzchni.

Ogrodzenia posesji wykonane z kostki granitowej

Frontowe ogrodzenia posesji są elementami reprezentacyjnymi działek i domów. Kostkę granitową do budowy ogrodzenia można wykorzystać na kilka sposobów. Jednym z nich są metalowe kosze gabionowe, które można wypełnić kostką granitową. Do gabionów najczęściej stosuje się kostkę granitową 4/6 cm. Kostkę granitową można również murować na zaprawę, zostawiając fugę szerokości około 2 cm pomiędzy kostkami. W efekcie uzyskuje się murek dowolnej wysokości.

Obrzeża ogrodowe z kostki granitowej

Obrzeża w ogrodach służą do rozgraniczenia dwóch różnych przestrzeni ogrodowych. Kamienie granitowe wbudowane jako obrzeża są ekonomicznym produktem o wysokiej wytrzymałości i niepowtarzalnej estetyce. Co ciekawe, cena metra bieżącego obrzeży z kostki granitowej 7/9 cm wynosi około 7-9 zł, dla porównania cena metrowego obrzeża z plastiku wynosi 8 zł. Oczywiście do kosztów kamieni ogrodowych trzeba doliczyć cenę cementu i piasku, które przydadzą się do budowy obrzeży z kostki granitowej. Pomimo dodatkowych kosztów, inwestycja ta wciąż wydaje się atrakcyjna pod względem ekonomicznym.

obrzeże z kostki granitowej

Dlaczego przystanki autobusowe wykonywane są z kostki kamiennej?

Przystanki autobusowe to miejsca narażone na bardzo duże obciążenia. W ciągu dnia cyklicznie co kilka minut zatrzymują się w tych miejscach ciężkie autobusy, które naciskają z dużą siłą na podłoże. W takich miejscach rozgrzany asfalt traci swoje właściwości nośne, w efekcie czego na jezdni powstają duże koleiny. Kostka granitowa jest materiałem dużo bardziej odpornym na nacisk, a przede wszystkim nie zmienia swoich właściwości pod wpływem wysokiej temperatury. Zapewnia to trwałą, estetyczną i stabilną nawierzchnię przez długie lata użytkowania ciągu komunikacyjnego.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, przed opublikowaniem komentarz będzie musiał zostać przez nas zatwierdzony
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień