Jaka jest różnica pomiędzy obrzeżami, opornikami i krawężnikami?

visibility10543 wyświetlenia comment0 komentarze person Autor: Kamień i Drewno

Osoby, które nie są związane z branżą budowlaną, mogą mieć nie lada problem w odróżnieniu szczegółowego nazewnictwa materiałów budowlanych. Nie jest w tym nic nadzwyczaj dziwnego, sam będąc architektem bez absolutnie żadnej wiedzy na temat motoryzacji mam wiele problemów w odróżnieniu elementów silnika samochodowego.

chodnik i szare obrzeża betonowe

  • Oporniki betonowe służą do oddzielenia dwóch rodzajów nawierzchni, na przykład asfaltowej ścieżki rowerowej od chodnika z kostki brukowej.
  • Obrzeża betonowe są najpopularniejszym z elementów, zapobiegają rozsuwaniu się kostek betonowych. Obrzeży używa się do wydzielenia skrajnych krawędzi nawierzchni, na przykład do oddzielenia trawnika od ścieżki.
  • Krawężniki betonowe są produktem używanym najczęściej w drogownictwie. Krawężniki odporne są na wysokie obciążenia wynikające z obłożenia ruchem kołowym.

Obrzeża betonowe, oproniki i krawężniki - jaka jest różnica?

oporniki betonowe

Zasadniczo różnica nie polega jedynie na nazewnictwie, są to różne materiały budowlane. Krawężniki są typowym materiałem do budowy ulic, jezdni i parkingów w miejscach publicznych. Charakteryzują się one dużymi wymiarami i większą wagą. Wzmacniają nawierzchnie, jednocześnie zapobiegając rozsuwaniu się kostki brukowej, która narażona jest na wysoką intensywność ruchu kołowego. Oporniki montuje się, wydzielając dwa różne typy nawierzchni, na przykład pomiędzy ścieżką rowerową a chodnikiem. Obrzeża betonowe natomiast są najmniejsze i najczęściej znajdują zastosowanie w przydomowych nawierzchniach oraz w miejscach, gdzie oddzielają chodnik od trawnika.

Typy krawężników drogowych

krawężniki betonowe

Wyróżnia się kilka typów krawężników betonowych, które służą do budowy różnych elementów ulic i chodników. Pozwala to na uzyskanie komfortowych w użytkowaniu dróg i nawierzchni. Krawężniki montuje się tak, aby wystawały ponad jezdnię. Zwiększa to bezpieczeństwo pieszych w przypadku kiedy samochód jadący drogą wpada w poślizg lub z innego powodu wypada ze swojego toru jazdy. Dostępne są następujące typy krawężników:

  • Krawężniki proste lekkie 15x30x100cm oraz ciężkie 20x30x100cm - służą do budowy prostych odcinków i dobierane są w zależności od obciążenia jezdni.
  • Krawężniki skośne lekkie oraz ciężkie - ten typ krawężników montuje się przy wydzielonych wjazdach na posesję i przejściach dla pieszych. Płynnie i estetycznie obniżają wysokość, łącząc krawężniki wysokie z krawężnikami najazdowymi.
  • Krawężniki najazdowe lekkie oraz ciężkie - to najniższe krawężniki, które montowane są w miejscach, w których samochody wjeżdżają na posesję oraz w miejscach przejść dla pieszych.
  • Krawężniki łukowe lekkie oraz ciężkie - montowane na skrzyżowaniach dróg oraz przy budowie wysp na przejściach dla pieszych lub stacjach paliw.

Obrzeża betonowe dostępne w Kamień i Drewno

W naszym sklepie dostępne są dwa typy obrzeży. Najmniejsze obrzeża betonowe 100x20x6cm są typowym rozmiarem do budowy chodników, opaski wokół domu oraz innych inwestycji, które nie będą narażone na duże obciążenia. Dostępne są również większe obrzeża betonowe 100x30x8cm, stosuje się je przy układaniu chodników i parkingów, które są narażone na większe obciążenia. Często ten typ obrzeży łączy się razem z kostką grubości 8 cm lub 10 cm. Oprócz prostych obrzeży, istnieją również obrzeża łukowe o różnych promieniach zgięcia. Obrzeża łukowe są wykorzystywane dużo rzadziej niż proste modele, buduje się z nich zaokrąglenia rogów nawierzchni lub koła do rabat. Prawidłowy montaż obrzeży betonowych zapewnia stabilność i komfort użytkowania przez wiele lat. Wszystkie obrzeża betonowe występują w kolorze szarym, grafitowym oraz czerwonym.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, przed opublikowaniem komentarz będzie musiał zostać przez nas zatwierdzony
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień